Czym charakteryzują się podłogi warstwowe?Choć zima już dawno za nami, wszyscy doskonale pamiętamy, jakie ślady po sobie pozostawiła. Wraz ze śniegiem topnieją również drogi, przez co liczba dziur w asfalcie gwałtownie wzrasta. Nikt z nas nie chciałby, żeby podobny los spotkał drewnianą podłogę w naszym domu. Aby zapobiec rozszczelnieniu, producenci podłóg zaprojektowali specjalne drewno warstwowe.

Podłoga - najciężej pracujący element domu

Podłoga to najbardziej podstawowa część konstrukcji mieszkania, stanowiąca niejako kamień węgielny. To pod jej kolor, fakturę i materiał dobieramy wyposażenie. Niestety, ciągła praca pod wpływem czynników mechanicznych i termicznych, nie odbija się na niej bez echa. Tradycyjne podłogi z litego drewna często nie wytrzymują zmian nacisku i po prostu pękają. Dzieje się tak najczęściej na skutek zmian temperatur lub przeciążeń mechanicznych. Takie zmiany często powstają w najbardziej widocznych miejscach. Na szczęście istnieje dla nich alternatywa. 

Drewno warstwowe zapobiegające pęknięciom

Konstrukcja podłogi warstwowej polega na zastosowaniu kilku części materiałów, które układa się równolegle względem siebie. Jest to proste i ekologiczne rozwiązanie pozwalające lepiej zasymilować przeciążenia. Dzięki temu, że warstwy pracują względem siebie, efekty tej pracy nie są widoczne w pęknięciach i szczelinach. Dlaczego taka forma podłogi sprzyja środowisku? Do jej wykonania potrzeba nieco mniej materiału, a co za tym idzie - mniej wyciętych drzew. W odniesieniu do kilkunastu metrów kwadratowych może nie jest to duża oszczędność, ale w skali produkcji globalnej pozwala na uratowanie wielu hektarów lasów. 

Podłoga warstwowa idealnie nadaje się do domu z ogrzewaniem podłogowym lub intensywnie pracującym kominkiem. Niewrażliwość na zmiany cieplne zapewnia wielosezonowość takiego rozwiązania. Przy wykańczaniu mieszkania warto wziąć taką opcję pod uwagę. 


Wróć do bloga