Jak pielęgnować podłogi z drewna?Drewno jest bardzo popularnym materiałem stosowanym w wykończeniach. Jest to surowiec naturalny, który doskonale sprawdza się na podłogach, a dzięki niemu każde pomieszczenie staje się zdecydowanie przytulniejsze. Jednocześnie jest bardziej efektowne jeśli chodzi o wygląd. Powinniśmy jednak pamiętać, ze konieczne jest regularne troszczenie się o nie i pielęgnowanie. W jaki sposób zrobić to skutecznie?

O czym pamiętać w trosce o podłogę z drewna?

Jeśli posiadamy podłogę drewnianą to przynajmniej raz lub dwa w tygodniu powinniśmy ją dokładnie odkurzać. Konieczne jest bowiem usuwanie z niej piasku, błota, czy innych zanieczyszczeń, które mogłyby zostać wdeptane i doprowadzić do nieestetycznego wyglądu. Pamiętajmy, aby przed drzwiami wejściowymi znajdowała się wycieraczka, która pozwoli zatrzymać część takich zanieczyszczeń na zewnątrz. Warto wiedzieć, że w pielęgnacji drewnianej podłogi powinniśmy unikać wody, gdyż wilgoć może być dla niej bardzo niekorzystna. Mycie najlepiej przeprowadzać z wykorzystaniem dobrze wyciśniętego mopa.

Dla wyglądu i stanu naszego drewna na podłodze, znaczenie będzie miało również to, w jakich butach się po nim poruszamy. Najlepszym wyborem będą miękkie kapcie, które z pewnością nie doprowadzą do pojawienia się zarysowań. Jeśli jakiekolwiek meble czy sprzęty mają stanąć bezpośrednio na podłodze, to warto podkleić je filcem, właśnie, aby jej nie niszczyły.

Odpowiednia troska o podłogę

Podstawą będzie odkurzanie lub zamiatanie oraz regularne mycie. W przypadku niektórych rodzajów podłóg poleca się również używanie specjalnych środków do pastowania, czy wzmacniania ich zewnętrznej powłoki. Ważną informacją jest również taka, że jeśli nasza drewniana podłoga jest nieco zniszczona i zabrudzona, to możemy przeprowadzić jej cyklinowanie, a następnie lakierowanie lub olejowanie. Wówczas będzie się ona pięknie prezentować przez wiele kolejnych lat. Wymaga to jednak znacznie większego zaangażowania niż skrupulatne i regularne dbanie o stan podłogi w naszym domu.


Wróć do bloga