Jakie podłogi nadają się do ogrzewania podłogowego?Ogrzewanie podłogowe jest wydajne i ekologiczne. Dzięki niemu temperatura równomiernie rozkłada się we wszystkich pomieszczeniach, co zapewnia wysoki komfort cieplny. Ponadto dzięki ogrzewaniu podłogowemu nie następuje ruch powietrza i nie wzbija się kurz, szkodliwy dla alergików.

Istnieją dwa rodzaje omawianego systemu ogrzewania:

- podłogowe ogrzewanie wodne,

- podłogowe ogrzewanie elektryczne.

Podłogowe ogrzewanie wodne to system miedzianych lub plastikowych rurek, przez które przepływa woda, podgrzewana przez pompę ciepła albo kocioł centralnego ogrzewania. Podłogowe ogrzewanie elektryczne natomiast wymaga zainstalowania w podłodze przewodów elektrycznych lub mat, które nagrzewają się, zasilane prądem i następnie oddają ciepło do pomieszczenia. Do ogrzewania podłogowego najlepiej nadają się płytki ceramiczne lub kamienne, a także oferowane przez nas drewniane podłogi warstwowe. Więcej o nich w naszym wpisie.

Jakie parametry muszą spełniać podłogi przeznaczone do ogrzewania podłogowego?

Podłogi przeznaczone do ogrzewania podłogowego muszą przede wszystkim dobrze przewodzić ciepło, aby szybko przeniosło się ono z posadzki do pomieszczenia i jednocześnie być odporne na podwyższoną temperaturę oraz na jej gwałtowny wzrost. Warto także zwrócić uwagę na współczynnik oporu cieplnego podłogi – im niższy, tym lepszy. Posadzki z niższym współczynnikiem oporu cieplnego zapewnią lepszą efektywność ogrzewania podłogowego, a co za tym idzie, niższe rachunki. W końcu podłogi przeznaczone do ogrzewania podłogowego powinny być estetyczne.

Dlaczego drewniane podłogi warstwowe są dobre pod ogrzewanie podłogowe?

Podczas gdy płytki ceramiczne i kamienne są idealnym rozwiązaniem do kuchni i łazienki, do innych pomieszczeń, w których zainstalowano ogrzewanie podłogowe, warto wybrać oferowane przez nas drewniane podłogi warstwowe. Są to podłogi, składające się z dwóch lub trzech warstw naturalnego drewna. Dzięki warstwowemu układowi drewno nie pęcznieje i nie kurczy się pod wpływem wilgotności. W efekcie drewniane podłogi warstwowe są także trwałe oraz odporne na odkształcanie pod wpływem wysokiej temperatury. Dlatego idealnie nadają się do ogrzewania podłogowego.

Jakie dwa rodzaje drewniane podłogi warstwowe wyróżniamy?

Dostępne w naszej ofercie podłogi z dwóch lub trzech warstw drewna występują w dwóch wersjach: lakierowanej i olejowanej. Podłogi drewniane lakierowane pokryte zostały najwyższej jakości lakierami, dzięki czemu są odporne na kurz, brud i środki chemiczne, a także na uszkodzenia. Dają zachwycający efekt estetyczny i są łatwe do utrzymania w czystości oraz konserwacji. Oferowane przez nas olejowane drewniane podłogi warstwowe charakteryzują się natomiast naturalnym wyglądem i strukturą drewna. Nie są tak śliskie jak lakierowane, wymagają jednak konserwacji specjalistycznymi preparatami.

Drewniane podłogi warstwowe są nie tylko funkcjonalne, doskonale współpracując z systemem ogrzewania podłogowego, lecz również niezwykle estetyczne. Eleganckie oraz stylowe, odmienią wygląd każdego pomieszczenia.


Wróć do bloga