Porady i wskazówki przy montowaniu parkietu. InstrukcjaPo okresie niezwykłej popularności paneli do łask wracają drewniane, klasyczne parkiety. Są nie tylko niezwykle eleganckie, ale i funkcjonalne oraz praktyczne, z powodzeniem bowiem mogą pełnić rolę izolacyjną i grzewczą.

Solidne, trwałe oraz wytrzymałe, przetrwają w nienaruszonym stanie wiele lat, służąc kolejnym pokoleniom. Stworzą w mieszkaniu niepowtarzalny, zachwycający klimat, czyniąc z każdego wnętrza nietuzinkową przestrzeń. Co więcej, pasują do każdego mieszkania, niezależnie od stylu, w jakim zostało ono urządzone i umeblowane. Sprawdź, jak przebiega montaż parkietów drewnianych.

Etap pierwszy: prace przygotowawcze

Zanim nasi fachowcy przystąpią do montażu parkietu, przestrzeń należy odpowiednio przygotować. Usuń z niej wszystkie meble i sprzęty, a następnie dokładnie zamieć całą podłogę. Gdy nie zalegają już na niej pyłki i kurze, można przystąpić do jej wyrównania, rysy i pęknięcia wygładzając żywicą epoksydową. Następnie nasi fachowcy zagruntują powierzchnię, dzięki czemu łatwiej będą przyklejały się do niej klepki, o wilgotności nie wyższej niż 9%. Specjaliści z naszej firmy zadbają również o to, aby w pomieszczeniu, w którym układa się parkiet, panowały odpowiednie warunki, czyli temperatura nie niższa niż 15 stopni Celsjusza i wilgotność na poziomie nie większym niż 70%. Dzięki temu uniknie się deformacji parkietu oraz powstawania szpar.

Etap drugi: wybierz wzór

Etap drugi układania parkietu drewnianego to wybór wzoru, w jaki mają być ułożone klepki. Najpopularniejsza jest jodełka, jednak pokusić się można o inne, równie efektowne kombinacje. Przede wszystkim parkiet powinien tworzyć ujednoliconą płaszczyznę, z wyraźnym wzorem. W tym celu warto duże deski parkietowe o długości około 1,4 metra wymieszać z krótszymi, do 30 centymetrów. Modnym obecnie wzorem jest także jodełka francuska, charakteryzująca się krótszymi bokami, przyciętymi pod kątem 45 stopni. Możesz zdecydować się również na awangardowy wzór pokładowy, w którym deszczułki biegną równolegle do siebie, od drzwi do okna. W tego typu układzie przesunięcia pojedynczych klepek względem siebie są nieregularne.

Etap trzeci: układanie parkietu

Wiedząc już, jaki wzór ma powstać na podłodze, można przystąpić do montowania parkietu, zaczynając układanie pojedynczych klepek od rogu pomieszczenia. Aby uniknąć nierówności, warto rozciągnąć wzdłuż ścian lub po przekątnej pomieszczenia specjalne linki pomocnicze. Pracę ułatwi również podzielenie przestrzeni na kilka partii. Nasi fachowcy będą kolejno nakładać warstwy kleju ząbkowaną pacą, a następni przykładać do niej klepkę, mocno dociskając ręką lub gumowym młotkiem. Montując parkiet zachowaj odstępy od ścian szerokości do jednego centymetra, które na końcu prac zostaną przykryte listwami przypodłogowymi. Umożliwi to rozprężanie się drewnianych klepek pod wpływem wahań temperatur i wilgotności, zapobiegając jednocześnie powstawaniu nierówności oraz wybrzuszeń.

Etap czwarty: cyklinowanie parkietu

Zwieńczeniem prac przy montowaniu drewnianego parkietu jest jego cyklinowanie, które pozwala uzyskać idealną, gładką i lśniącą powierzchnię. Po cyklinowaniu podłogę należy odkurzyć, a następnie nałożyć na nią olej lub lakier. Dobrze jest również wypolerować profesjonalnym sprzętem drewniany parkiet, dzięki czemu zniknie nadmiar lakieru lub oleju, a podłoga zostanie wzmocniona.

Nasza firma oferuje drewniane parkiety lite i warstwowe z najwyższej jakości drewna, pozyskiwanego z dębu, jesionu, buku oraz drzew egzotycznych. Zajmujemy się również montażem podłóg w miejscowości Zawiercie i okolicach. Nasze parkiety cechują się starannością wykonania, nowoczesnym designem oraz ponadczasową estetyką. Zachęcamy do skorzystania z naszej oferty.


Wróć do bloga