Na czym polega cyklinowanie podłogi?Piękne drewniane podłogi nigdy nie wychodzą z mody, a dodatkowo jeśli w odpowiedni sposób o nie dbamy, to wyróżniają się również nieprzeciętną trwałością. Parkiety, jak i inne podłogi wykonane z drewna można cyklinować, co zwiększa ich wytrzymałość, a dodatkowo dodaje nowego blasku i pięknego wyglądu. Na czym dokładnie polega proces cyklinowania?

Cyklinowanie – wszystko, co musisz wiedzieć

Podłogi drewniane cyklinuje się w celu zdarcia z nich wierzchniej powłoki, która często jest dodatkowo pokryta przez różnego rodzaju środki zabezpieczające, takie jak chociażby lakiery. Takie zdzieranie pozwala na odsłonięcie nowej, pięknej faktury, którą po raz kolejny pokryjemy odpowiednimi preparatami zabezpieczającymi. Fachowiec, zależnie od powierzchni podłogi może przeprowadzić taki rodzaj „czyszczenia” nawet w ciągu zaledwie jednego dnia. W tym celu niezbędna będzie mu specjalna maszyna o nazwie cykliniarka.

To ile razy trzeba będzie cyklinować podłogę, zależne będzie m.in. od tego, jak bardzo zniszczona będzie jej wierzchnia warstwa. W przypadku bardzo starych domów bywa, że zachodzi konieczność powtórzenia tego procesu nawet kilka razy. Gdy efekt po cyklinowaniu będzie już zadowalający, pozostanie nam pokrycie powierzchni lakierem. Samo cyklinowanie zgodnie z zaleceniami fachowców wykonuje się od trzech do pięciu razy, przy czym za każdym razem należy zmieniać gramaturę stosowanego papieru.

Czemu cyklinowanie?

Cyklinowanie uznawane jest za skuteczną metodę renowacji parkietu i innych podłóg drewnianych.  Jest to najlepsza znana metoda i szeroko polecana, niestety nie w każdym przypadku będzie możliwa. Warto przed rozpoczęciem prac dokładnie sprawdzić, jaka jest grubość klepek podłogowych, gdyż cyklinowanie doprowadzi do ich zdarcia o 1-2 mm. A to co pozostanie również nie może być nadmiernie cienkie, gdyż będzie mocno osłabione i nie będzie wykazywać odporności na uszkodzenia mechaniczne, na które podłoga jest silnie narażona każdego dnia. W większości przypadków okazuje się jednak, że nie ma przeciwwskazań do przeprowadzenia cyklinowania i zyskujemy zupełnie nową podłogę.


Wróć do bloga